Bezpieczeństwo w domu i mieszkaniu – jak je osiągnąć?
W planowaniu swojego miejsca do mieszkania bierze się pod uwagę wiele aspektów: Wygodę, funkcjonalność, aspekt wizualny… często jednak pomija się ważny, najbardziej istotny dla domowników aspekt – bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo to nie tylko rozwiązania techniczne w danym lokalu. To także aspekty użytkowe, dotyczące codziennego funkcjonowania i przebywania w miejscu, które powinno być najbezpieczniejszym i najbardziej przyjaznym dla każdego miejscem.
Jak zaplanować bezpieczne mieszkanie?
Instalacja gazowa – Obecnie obowiązkowe są coroczne przeglądy instalacji gazowej. Kupując mieszkanie, czy dom, pomimo zapewnień poprzedniego właściciela należy dokonać ponownego, dokładnego i specjalistycznego przeglądu instalacji. Jeśli w kuchni znajduje się kuchenka gazowa, albo jeśli właściciele sami mogą dokonać wyboru – ze względu na bezpieczeństwo warto zdecydować się na kuchnię indukcyjną. W testach bezpieczeństwa najwięcej punktów zbierają właśnie kuchenki indukcyjne. Bezpieczeństwo użytkowania, brak wydzielającego się dwutlenku węgla, brak płomienia, czystość i estetyka to cechy indukcji, które punktują w nowoczesnej kuchni.
Instalacja elektryczna – sprawna instalacja jest równie istotnym aspektem co instalacja gazowa. Żeby instalacja działała poprawnie, powinna spełniać kilka podstawowych zasad. Każdy ze sprzętów, czy to kuchennych, bo one pobierają najwięcej mocy, czy też łazienkowych, musi być podłączony do gniazda elektrycznego z instalacją umożliwiającą automatyczne odłączenie zasilania po zwarciu, a także w wyniku wystąpienia przepięć takich jak wady w urządzeniach. Kuchnia indukcyjna to urządzenie, którego podłączenie jest obowiązkowe przez elektryka z uprawnieniami. Inaczej urządzenie to automatycznie traci gwarancję.
Podłoga – Bezpieczeństwo przy wyborze podłogi to ochrona przed poślizgnięciami, upadkami, a także zaprzestanie montowania progów pomiędzy pomieszczeniami. Niektóre rodzaje płytek wydają się być szorstkie i bezpieczne, ale ich powierzchnia zmienia się w zetknięciu z wodą. Montowanie progów to technika od której się w budownictwie od kilku lat odchodzi. Adaptując pomieszczenia budowane dawniej, warto zaplanować poziomowanie i wyrównywanie powierzchni podłóg. Wpłynie to pozytywnie zarówno na wygląd jak i bezpieczeństwo wnętrza.
Ściany – Coraz większą uwagę przywiązuje się do analizowania składu farb, a także tego, jaki mają one wpływ na ludzki organizm. Wszelkie środki, którymi pokrywane są ściany i inne powierzchnie, wydzielają niezdrowe lotne związki organiczne. Producenci oferują coraz więcej produktów, które ograniczają wydzielanie szkodliwych substancji. Jest to istotne gdyż substancje te mogą powodować wiele chorób, m.in. astmę, alergię, a nawet raka.
Bezpieczeństwo w domu, to także szereg różnego rodzaju rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie mieszkańcom. Zastąpienie wanny brodzikiem, w przypadku osób starszych; samozapalające się światło na schodach, czy termoregulator uniemożliwiający poparzenie się przez dziecko. Warto zainwestować i zadbać o powyższe aspekty gdyż jest to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa nas i naszych bliskich.