Oświetlenie w kuchni – punktowe czy ogólne?
Oświetlenie w kuchni – punktowe czy ogólne?
Statystycznie najwięcej czasu spędzamy w sypialni, a następnie w kuchni, warto zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie w tej części domu.
Dobrze oświetlona kuchnia pomaga nam w pracy, trzeba zatem dobrze zaprojektować oświetlenie.
Na oświetlenie kuchenne składają się lampy wiszące, oświetlenie podszafkowe, podokapowe oraz oprawy montowane systemowo na suficie. Dekorator wnętrz na pewno pomoże nam odpowiednio zaplanować źródła światła i dobrać ich ilość do potrzeb danego wnętrza.
Liczba lamp w kuchni zależy od jej wielkości oraz przeznaczenia. Kiedy zdecydujemy się na trzy punkty świetlne – wiszące, stojące i punktowe – musimy pamiętać, że podzielą one pomieszczenie na kilka stref.
Część pomieszczeń kuchennych posiada okna, jednak zdarzają się także kuchnie połączone z jadalnią czy salonem oraz, najczęściej w małych mieszkaniach tzw. ślepe kuchnie. W zależności od tego, czy mamy dostęp do naturalnego światła odpowiednio planujemy oświetlenie.
Barwa światła w kuchni
Najlepiej wybrać źródło światła o barwie zbliżonej do naturalnego. Projektując oświetlenie w kuchni należy pamiętać o właściwym oświetleniu poszczególnych stref, gdyż każda z nich ma znaczenie, zwłaszcza, że posiłki przygotowujemy o różnych porach dnia, lecz zdarza się, że także w nocy.
Podstawą oświetlenia w kuchni jest zaprojektowanie oświetlenia ogólnego obejmującego światłem całą powierzchnię kuchni. Ogólne oświetlenie to tradycyjne lampy wiszące, lampki w oprawach montowane w sufitach podwieszanych lub taśmy LED. podłużne świetlówki, zawieszone na linkach lub szybach lampy halogenowe.
Projektant wnętrz doradzi nam nie tylko jaki rodzaj oświetlenia będzie najkorzystniejszy w Państwa kuchni, ale także zaplanuje je i rozmieści tak, aby były nie tylko funkcjonalne, ale również tworzyły piękne wnętrze.
Jeśli kuchnia pełni jednocześnie funkcję jadalni to lampa sufitowa powinna wisieć centralnie nad stołem okrągłym lub kwadratowym. Jeśli stół kuchenny jest prostokątny to najlepiej powiesić dwie lampy lub więcej tak, aby cały blat był jednolicie oświetlony. Aby oświetlenie nie przeszkadzało osobom siedzących przy stole podczas posiłków, lampy powinny wisieć ok. 60-70 cm nad blatem.
Oświetlenie przestrzeni roboczej w kuchni
Oświetlenie blatów roboczych oraz światło nad kuchenką i zlewozmywakiem odgrywa ważną rolę podczas prac kuchennych Ogólną zasadą jest to, że oświetlenie powinno być jasne i rozproszone, aby dobrze oświetlać niezbędne miejsca, a jednocześnie nie razić w oczy.
Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie źródeł światła pod spodem szafek wiszących. Można wykorzystać oświetlenie punktowe: halogeny lub świetlówki umieszczone mniej więcej co 50 cm albo coraz częściej stosowane listwy z diodami LED-owymi, które również zapewniają rozproszone, równomierne światło, a zużywają znacznie mniej energii.
Światło LED, czyli oszczędność w kuchni
Równie istotna jest także trwałość diod LED, czyli ich długa żywotność. Oświetlenie ledowe w kuchni powinno działać ok. 50 000 godzin, podczas, gdy tradycyjna żarówka tylko do 2 000 godzin.
Nie bez znaczenia są również walory dekoracyjne. Oświetlenie w postaci taśmy LED najlepiej przesłonić kloszami, aby lekko rozproszyć światło i nie męczyć oczu drażniącym efektem „lśnienia”.
Na cokołach szafek stojących można zamontować taśmy LED-owe jako dekoracyjne wykończenie szafek. Światło LED doskonale sprawdza się również we wnętrzu szafek kuchennych – jako oświetlenie półek i szafek. Taśma umieszczona za szklaną półką daje fantastyczny efekt sprawiając, że światło przechodzi przez taflę szkła – wrażenie, że źródło światła jest z przodu a nie z tyłu półki.
Jeśli chcemy, aby kuchnia była przytulna powinniśmy zastosować światło o żółtawej barwie.
W funkcjonalnej kuchni nie tracimy czasu czy energii na zbędne wykonywanie ruchów, nasze funkcjonowanie w niej jest płynne i efektywne.
Nowoczesna spiżarnia w kuchni
Duże domy, w których mamy odpowiednią przestrzeń do zagospodarowania można podzielić na część wypoczynkową oraz część niezbędną do pracy. Kuchnia należy do pomieszczeń, w których generalnie nie wypoczywamy, a działamy, choć wielu miłośników gotowania powie, że to właśnie podczas pracy w kuchni odpręża się najlepiej.
Jeśli gotujemy codziennie i sprawia nam to radość, to na pewno potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania konfitur, weków lub kiszonek czy innych produktów długoterminowych. Jeżeli brakuje na nie miejsca to znaczy, że dojrzeliśmy do decyzji, że potrzebna nam jest spiżarnia.
Przydomowa spiżarnia to miejsce bardzo przydatne, gdyż możemy tam przechowywać dużo niezbędnych produktów. Aranżacja spiżarni wymaga odpowiedniego zaplanowania, a w przypadku niewielkiej ilości – warto skorzystać z porad i fachowej pomocy projektanta wnętrz.