Trójkąt roboczy w kuchni
Trójkąt roboczy w kuchni
Posiłki w kuchni przygotowujemy według pewnych zasad, które przekładają się na określone działania wykonywane w pewnej zachowanej kolejności. Najpierw przygotowujemy składniki i produkty, na bazie których będziemy gotować potrawę czy przygotowywać posiłek. Część składników wymaga przechowywania w lodówce, inne trzymamy w szafce. Warzywa po wyjęciu w lodówki myjemy zanim trafią do dalszej obróbki czyli np. do garnka, na patelnię albo do piekarnika. Wykonywane po sobie czynności tworzą tzw. trójkąt roboczy, który aby działać metodycznie nie marnując nadmiaru energii jest niezbędny.
Ta kolejność czynności wykonywanych po sobie tworzy trójkąt, który umownie mogą tworzyć lodówka, zlewozmywak i kuchenka. To właśnie między tymi sprzętami połączonymi blatem roboczym poruszamy się w trakcie przygotowania dania i zgodnie z tym nie powinny znajdować się zbyt daleko od siebie.
Obliczono nawet optymalne odległości, a raczej pewne przedziały:
– między zlewozmywakiem a lodówką 120 – 210 cm
– między zlewozmywakiem a kuchenką 120 – 210 cm (minimalnie 90 cm w małych kuchniach)
– między lodówką a kuchenką 120 – 270 cm
Innowacje, czyli rewolucje kuchenne
Obecnie, w dobie wszelkich udogodnień i funkcjonalnych sprzętów, chcemy mieć pełen komfort również podczas gotowania. Możemy wykorzystać kilka popularnych rozwiązań:
- Tuż obok lodówki stoi najczęściej pojemna szafa – spiżarnia Zazwyczaj jej rolę pełni wysoka szafka typu słupek, ale nowoczesnych rozwiązań jest znacznie więcej.
- Potrawy na ciepło przygotowujemy w kilku miejscach: na płycie kuchennej, w piekarniku, w opiekaczu lub tosterze czy specjalnym garnku, który jest robotem kuchennym i łączy wiele funkcji, albo w kuchence mikrofalowej.
- Gotowe potrawy kupione w sklepie lub w barze na wynos często wymagają jedynie podgrzania lub upieczenia w piekarniku. Wówczas w zasadzie unikamy strefy brudnej, gdyż gotowe danie od razu ląduje w piekarniku lub mikrofalówce.
- Kuchnia z wyspą to zupełnie innowacyjne, choć coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w dużych kuchniach na planie kwadratu czy dużego prostokąta. Urządzenia i sprzętu umieszczone na wyspie są dostępne z kilku stron, można zatem umieścić płytę grzewczą blisko zlewozmywaka.
- Mobilne bloki kuchenne – to nowoczesne projekty kuchni, które tworzą oddzielne, niepołączone blatami szafki i sprzęty kuchenne. Te funkcjonalne bloki mogą się przesuwać, gdyż jeżdżą na kółkach. Dzięki temu w innowacyjnej przestrzeni kuchennej powstają osobne stanowiska pracy – z lodówką, szafą – spiżarnią, płytą kuchenną, piekarnikiem, mikrofalówką i blatami roboczymi. Wszystkie niezbędne sprzęty umieszczone na ruchomych stolikach i szafkach tworzą w kuchni mobilne strefy pracy, które w zależności od potrzeb mogą się zmieniać.
Takie rozwiązania to nowość w polskiej kuchni i prawdopodobnie początek nowego trendu w aranżacji wnętrz.