Wielkie pomysły, a mały metraż – da się to pogodzić?
Urządzanie przestronnych i wielkopowierzchniowych mieszkań czy apartamentów to ogromna przyjemność zarówno dla właścicieli jak i projektantów. Duże, jasne przestrzenie, wiele miejsca na różne pomysły i realizacje. Pełne powietrza pokoje i otwarte na pomysły aranżacyjne powierzchnie. To idealizm… w prawdziwym życiu często jest jednak tak, że mieszkania są nieco… mniejsze. Nie jest to jednak problem. Jeśli myślą Państwo, że przestrzeń ogranicza, niweluje pomysły, albo coś utrudnia, to się mylicie :). W małej przestrzeni także można się dobrze urządzić!
Małe pomieszczenie – duży kompromis
Małe przestrzenie nie są gorsze, są po prostu inne i wymagają innego podejścia. O aranżację małego mieszkania warto poprosić specjalistę. Tylko projektant bowiem będzie wiedział jakie techniki i jakie triki najlepiej wykorzystać, żeby mieszkanie było funkcjonalne, ale i optycznie większe. Będzie potrafił znaleźć przestrzenie, które można wyodrębnić i zagospodarować, a które nie przytłoczą go i nie zmniejszą optycznie jeszcze bardziej.
Jasność, czystość i prostota
Do ważnych zasad przy urządzaniu takiego wnętrza należy np.: otwieranie przestrzeni. Architekci zachęcają do łączenia przestrzeni, np. Salonu z kuchnią, albo holu z salonem. Dotyczy to także dobierania kolorów. Warto, żeby nie odcinały się one od siebie w różnych pomieszczeniach, a łączyły tworząc jedną całość. Wykorzystuje się także lustra. Lustra pełnią funkcję czysto dekoracyjną – optycznie podwajają przestrzeń, a także odbijają światła pomieszczenia.
Istotne jest wykorzystanie każdej przestrzeni, warto jest więc piąć się w górę i korzystać z wysokości pomieszczeń. Oczywiście trzeba uważać, żeby wnętrze nie stało się zbyt przytłoczone i ponure. Aranżacja ścian powinna być delikatna, powinno wykorzystać się lekką formę zabudowy, rezygnując z masywnych mebli i materiałów. Szczególnie w kuchni zabudowa do samego sufitu pozwala na wyodrębnienie dodatkowej przestrzeni, a co za tym idzie, pozwala uniknąć nieestetycznemu układaniu przedmiotów na szczycie mebli.
Powinniśmy się dokładnie zastanowić i przeanalizować, gdzie w pomieszczeniu są miejsca które mogły by zostać zagospodarowane. Często wymaga to zakupu mebli robionych specjalnie dla nas – pod wymiar, ale dzięki temu możemy w indywidualny, doskonale dopasowany sposób zagospodarować daną przestrzeń. Doświadczony architekt od razu będzie wiedział, które miejsca możemy wyposażyć w dodatkową zabudowę, a które lepiej pozostawić otwarte.
Warto jest także delikatnie, czasem nawet symbolicznie podzielić przestrzeń, wyróżniając strefy: dzienną, nocną i tę do pracy. Taki podział można wykonać poprzez położenie dywanu, czy też ustawienie lekkiego regału, który w symboliczny sposób wydzieli pewną przestrzeń i uporządkuje je. Wykorzystuje się także zasłony i kotary. Ogromną rolę odgrywa także kolorystyka. Do takich wnętrz zalecane są kolory stonowane, jasne, takie, które w estetyczny sposób kamuflują faktyczną wielkość mieszkania.
W przypadku aranżacji małych mieszkań liczy się jedna, istotna rzecz – minimalizm! Odnosi się on zarówno do ilości przedmiotów jakie się tam znajdują, rzeczy które stoją na półkach i stolikach, ale i naczyń, ubrań, butów… Warto jest robić co jakiś czas przegląd szaf i pozbywać się tego, czego dawno nie używaliśmy , tego co nam się już długi czas nie przydawało. Pojemna szafa pomoże tak zorganizować przestrzeń, ażeby wszystkie rzeczy, które wydają się nieco nieestetyczne czy „psujące” porządek – po prostu ukryć. Współcześnie na rynku możemy kupić mnóstwo mebli, czy tez dodatków, które służą do przechowywania, porządkowania i segregowania. Wiele mebli posiada także funkcje przechowywania jako dodatkową: stoliki, siedziska, pufy, itp.
No i na koniec kluczowa rzecz – światło. Im go więcej tym jaśniej, a przez to przestronniej. Warto zapamiętać, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o światło padające przez okna, czy jasne światło lampy na suficie. Efekt osiągniemy także wykorzystując łańcuchy świetlne, lampiony czy świeczki. Ważne jest żeby światło akcentowało wybrane fragmenty wnętrza co optycznie powiększy przestrzeń. Dobre wykorzystanie światła sprawi wrażenie przestronności.
Warto skorzystać z pomocy fachowców – posiadają oni wiedzę, a także wyczucie. Łatwo jest popełnić podstawowe błędy, które zamiast powiększyć małą przestrzeń – zmniejszą ją. Dlatego o fachową poradę warto poprosić architekta wnętrz.