Wizualizacje 3D – główne zalety projektowania w trzech wymiarach
Fotorealistyczne wizualizacje 3D, tworzone dzięki grafice 3D, coraz częściej stają się nieodzownym elementem projektów architektonicznych, wystroju wnętrz oraz reklamy.
Trójwymiarowa wizualizacja to atrakcyjna forma prezentacji, pozwalająca na przedstawienie dowolnych obiektów czy produktów w 3D, od projektów architektonicznych, poprzez produkty codziennego użytku, elektronikę i nowoczesne technologie, aż po samochody i skomplikowane maszyny przemysłowe.
Wizualizacje 3D to proces tworzenia obrazów, które odzwierciedlają projekt oparty na rysunkach technicznych w wersji 2D. Dzięki temu, możliwe jest przedstawienie produktu lub obiektu w bardziej nowoczesny i fotorealistyczny sposób, uwzględniając odpowiednie otoczenie.
Tworzenie wizualizacji w trójwymiarze pozwala na wierne odwzorowanie tekstury, kolorystyki i oświetlenia obiektów, a także na prezentację dowolnego przedmiotu czy obiektu w konkretnej scenerii.
Grafika trójwymiarowa sprawia, że wizualizacje 3D są prawie nie do odróżnienia od zdjęć dzięki odpowiednio dobranym elementom umieszczonym w przestrzeni oraz oświetleniu odpowiadającemu naturalnemu lub sztucznemu światłu.
Wizualizacje 3D bardzo efektownie imitują rzeczywiste obiekty, a trzeci wymiar sprawia, że przedstawiane projekty wyglądają bardzo realistyczne. Najnowsze programy graficzne 3D pozwalają na precyzyjne odtwarzanie tekstury, a także ruchu i oświetlenia. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii powstają doskonałe, wirtualne kopie rzeczywistych obiektów.
Zadaniem wizualizacji 3D jest wierne odtworzenie rzeczywistych lub zaprojektowanych obiektów, scen czy przedmiotów w wirtualnym otoczeniu. Odpowiednie zastosowanie poszczególnych elementów i modelowanie rzeczywistości na ekranie komputera pozwala zbudować fotorealistyczny obraz 3D.
Przewaga trójwymiarowych obrazów nad grafikami 2D
W porównaniu z dotychczasowymi projektami graficznymi 2D, które prezentowały nieco uproszczone obrazy, wizualizacje 3D trafiają w sedno idealnie odzwierciedlając dany przedmiot, materiały, z których został wykonany, a także zmiany otoczenia. Wizualizacja 3D pozwala również na modyfikacje kolorystyczne i zmiany scenerii oraz oświetlenia przedstawianego obiektu. Jest to0 niezwykle cenne, gdy zależy nam na wprowadzeniu szybkich zmian i optymalizacji projektu.
W odróżnieniu od klasycznych projektów graficznych 2D, w których konieczne jest stosowanie pewnych uproszczeń, grafika 3D skutecznie imituje rzeczywiste obiekty.
Wizualizacje 3D w rozwoju projektów architektonicznych
Warto wziąć pod uwagę fakt, że współczesne programy umożliwiają tworzenie doskonałych wizualizacji 3D, które można wykorzystać w architekturze. Dotyczy to zarówno wstępnej prezentacji projektu, jak również ukazaniu szczegółów oraz procesu transformacji i modyfikacji projektu w każdej fazie jej realizacji.
W praktyce wizualizacje 3D są stosowane do opracowania oferty komercyjnej w przypadku różnych inwestycji: m.in. budowy osiedla mieszkaniowego, domu, obiektów sportowych, komercyjnych czy rekreacyjnych. Ponadto wizualizacje trójwymiarowe znajdują zastosowanie w planowaniu i projektowaniu terenów zielonych, ogrodów i parków. Kolejnym sektorem, który efektywnie wykorzysta najnowsze osiągnięcia grafiki 3D jest konserwacja i renowacja zabytków architektury i sztuki.
Cztery kroki do trójwymiaru.
Jak właściwie wygląda proces tworzenia wizualizacji 3D?
Pierwszym etapem jest modelowanie, które polega na geometrycznym przekształcaniu brył 3D w celu uzyskania właściwego kształtu i nadaniu obiektowi odpowiednich wielkości.
Następnym krokiem jest nakładanie tekstury, która sprawia, że dany obiekt uzyskuje odpowiedni wygląd. Teksturowanie pozwala na przedstawienie obiektu w taki sposób, aby posiadał swoje cechy zewnętrzne. Proces teksturowania obejmuje dobór różnych parametrów, m.in. stopień rozproszenia światła, refleksy, odbicie czy wygładzenie.
Kolejny etap to ustawienie sceny, czyli zbudowane odpowiedniego otoczenia, w którym obiekt będzie wyglądał optymalnie, co w przypadku wizualizacji 3D oznacza obraz fotorealistyczny.
Ostatnim krokiem jest renderowanie, czyli przeliczanie danych. Rendering polega na cyfrowej prezentacji obiektu, produktu lub wnętrza. Za pośrednictwem specjalnego oprogramowania dane cyfrowe są przekształcane w obrazy 3D.