Zimowy ogród – oranżeria
Czy jest sposób na zachowanie wiosny i lata zimą? Sposób na to, żeby znaleźć się w pięknym, zielonym otoczeniu pomimo tego, że za oknem jest zimno, ponuro, pada deszcz i wieje zimny, przenikliwy wiatr? Jest! -Oranżeria! Jest to ogród w domu. Pozwala na przebywanie wśród natury przez cały rok, o każdej porze dnia, bez wyjeżdżania zagranicę.
Brzmi egzotycznie, czy to dla mnie?
Oranżerię może stworzyć sobie praktycznie każdy. Nie musi być to dodatkowy budynek, dodatkowe pomieszczenie. Można przecież zaaranżować nawet niewielką przestrzeń. To, jak będzie wyglądała, jak będzie zaprojektowana, zależy od dostępności miejsca, od tego ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na nią powierzchni mieszkania. Oranżerie tworzy się często poprzez powiększenie okien, zabudowę tarasu albo zabudowę balkonu. Nie musi więc być to duża,kosztowna i wymagająca dużego wkładu finansowego inwestycja. To samo tyczy się jej wyposażenia i urządzenia.
Co?, gdzie?, jak? I od czego zacząć?
Zanim zaczniemy, musimy wybrać lokalizację. Najlepiej oczywiście, żeby było to miejsce jak najbardziej nasłonecznione, takie, gdzie słońce pada jak największą część dnia i część roku. Ma to znaczenie dla uprawianych tam roślin. Jeśli jednak tworzymy oranżerię w miejscu, które jest nam narzucone, jeżeli na inną formę nie pozwala działka, jeśli robimy ją z balkonu czy tarasu i nie mamy wpływu na to, jak będzie usytuowana, musimy zaaranżować ją tak, ażeby w maksymalny sposób wykorzystać zasoby słoneczne. To z której strony znajdować się będzie nasz ogród zimowy, ma znaczenie dla roślin w nim uprawianych.
Ogród południowy – jest najlepiej nasłoneczniony, słońce świeci tu przez cały dzień, o każdej porze roku. W tej lokalizacji szczególnie trzeba zwrócić uwagę na wentylację oraz zacienienie. Słońce może być tu nawet zbyt intensywne.
Ogród wschodni – jest nasłoneczniony intensywnie, ale krócej. W godzinach rannych z pewnością przyda się dobra wentylacja oraz osłonięcie od nadmiernego nasłonecznienia. Są to idealne warunki dla większości roślin domowych.
Ogród zachodni – jest nasłoneczniony po południu. Latem, kiedy słońce jest bardzo intensywne, może zajść potrzeba osłonięcia od nadmiernego nagrzania przez promienie. To dobre miejsce na‘zimowanie’ roślin, które znajdują się na balkonach i tarasach.
Ogród północny – bardzo słabo naświetlony przez co niewiele roślin będzie można tam przetrzymywać. Nie jest to zalecane miejsce, ale jeśli nie ma innej możliwości, warto skorzystać chociażby z takiej.
Konstrukcja – czyli coś dla majsterkowiczów
Cel – mamy, miejsce również…, a co dalej? Dalej powinniśmy zająć się budową konstrukcji naszej oranżerii. Do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów z których możemy stworzyć stelaż – profil. Drewno to podstawowy, najbardziej popularny i estetycznie wyglądający materiał. Profile z drewna są trwałe i odporne, można dowolnie kształtować ich formę co pozwala na fantazję przy projektowaniu.Należy pamiętać o impregnacji drewna i zabezpieczeniu go przed insektami. Profile wykonuje się także z PCV.Są one w różnych kolorach, bądź oklejone okleiną imitującą drewno. Profile wykonuje się także z aluminium. są lekkie i stosunkowo wąskie, co zwiększa powierzchnię przeszklenia, posiadają wkładkę izolacyjną. Profile mogą być malowane na dowolny kolor lub tylko zabezpieczone powłokami galwanicznymi(anodowane). Profile są odporne na korozję i znacznie stabilniejsze od PCV, są jednak droższym rozwiązaniem.Można wykorzystać także profile stalowe. Te profile są sztywne ale znacznie cięższe. Wykorzystując je należy pamiętać o tym,że są podatne na korozję i należy je konserwować.
A co z szybami?
To szyby generują warunki jakie panują w naszej oranżerii. Od szyb zależy w dużej mierze temperatura, rodzaj światła, jego moc i intensywność. Jeśli nasza oranżeria będzie silnie nasłoneczniona dobrze jest wybrać szyby odbijające światło (z powłoką refleksyjną) lub barwione.Jeśli planujemy pomieszczenie ogrzewane, najlepiej sprawdzą się szyby zespolone, takie które przepuszczają ciepło do wewnątrz, a niewiele ciepła ucieka na zewnątrz. W ogrodzie nieogrzewanym wystarczą szyby pojedyncze. Jeśli chodzi o głównych mieszkańców naszego zimowego ogrodu czyli o rośliny, to szyby powinny przepuszczać promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe.Zapotrzebowanie na ich ilość zależy od rodzaju wybranych roślin.
Szkło stosowane przy budowie ogrodów zimowych powinno być odporne na uderzenia, dlatego najlepiej wybrać te mineralne. Sprawdzi się tutaj również szkło hartowane oraz szkło bezpieczne – z folią, która po stłuczeniu sprawia, że szyba nie rozsypuje się na drobne kawałki. Dla szczególnego bezpieczeństwa można zastosować szkło antywłamaniowe. Możliwe jest również wykorzystanie szkła akrylowego oraz płyt poliwęglanowych.
Ogród zimowy to nie tylko konstrukcja i budowa, chociaż to podstawa i o nich należy zacząć. Ogród zimowy to przede wszystkim roślinność, umeblowanie i otoczenie. To, jak zaaranżujemy wnętrze tego miejsca jest uzależnione oczywiście od jego wielkości, ale i generowane przez to, co zamierzamy w tym pomieszczeniu robić. Jeśli będzie to kącik do czytania, czy odpoczynku, zamieścimy tam wygodny fotel, czy sofę. Możemy zaaranżować w oranżerii jadalnię, albo po prostu miejsce do spędzania czasu z rodziną. Wszystko zależy od nas i od naszych potrzeb 🙂
materiały ze strony www.green-design-blog.com.pl