Popularne style stosowane w architekturze wnętrz
Wśród wielu różnorodnych aranżacji architektonicznych wnętrz firmy Pixels na specjalną uwagę zasługują te wizualizacje architektury, które wyróżniają się prostym stylem lub wręcz minimalizmem w użyciu form i środków. Tworzymy takie wnętrza, aby ich użytkownicy lub mieszkańcy czuli się swobodnie i mieli poczucie, że zaprojektowane mieszkanie idealnie spełnia ich oczekiwania. Proponujemy także takie uniwersalne rozwiązania architektoniczne i wizualizacje wnętrz, dzięki którym będą Państwo mogli dodatkowo kształtować wystrój domu poprzez odpowiednie elementy dekoracyjne i stworzyć własną, niepowtarzalną przestrzeń.
Oto kilka najbardziej popularnych stylów architektonicznych:
Styl klasyczny, czyli to, co najlepsze – nigdy się nie starzeje.
Wiadomo, że klasyka ma ponadczasowy wdzięk i prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Klasycyzm królował w Europie od połowy XVIII wieku aż do lat 30-tych XIX stulecia. Nawiązanie do kultury starożytnych Greków i Rzymian, umiłowanie symetrii i efektownych elementów ozdobnych to nieodmienne oblicze klasyki.
Wielbiciele klasycznych wnętrz doceniają ją przede wszystkim za symetrię, elegancję i rozważnie zaplanowany układ pomieszczeń. Piękno klasycznych wnętrz uzyskujemy dzięki harmonijnemu kształtowaniu przestrzeni, elegancja opiera się m.in. na perfekcyjnym wykonaniu i wysokiej jakości użytych materiałów i tkanin. Natomiast równowagę zapewnia wyraźny, logiczny podział pomieszczeń oraz brak najmniejszych śladów kontrowersji. Klasyka niejedno ma imię, choć obecnie cechą nadrzędną tego stylu jest umiar. Harmonia współistnienia poszczególnych elementów, dobór stonowanych barw, zawsze perfekcyjne wykonanie i wysoka jakość użytych materiałów to podstawowe atrybuty klasycznego stylu wnętrza.
Styl nowoczesny – swobodne kreowanie przestrzeni
Wyróżnia się prostotą i oszczędnością form dostrzegalną już na etapie tworzenia mebli. A na stonowanym tle króluje pełna paleta wspaniałych dodatków: wzorzystych tkanin i unikalna kolekcja niebanalnych geometrycznych form.
Styl nowoczesny jest niezwykle trudny do zdefiniowania, gdyż jedyną regułą nowoczesnego wnętrza jest totalny brak reguł. To efektowny, choć prosty styl, który wypełnia szaleństwo oryginalnych ozdób i dekoracji o różnorodnych, zazwyczaj fantazyjnych kształtach, oraz wyjątkowość tkanin o oryginalnych, geometrycznych wzorach. A jednocześnie aspiruje do jednego z najbardziej eleganckich i modnych stylów. Wciąż cieszy się niegasnącym uznaniem i popularnością. Staranny dobór i lekkość mebli oraz piękno przedmiotów użytkowych, zamienionych w małe dzieła sztuki, sprawiają, że styl nowoczesny jest równocześnie uznany za ekskluzywny.
Art déco – trzy deko sztuki, pełnia zachwytu
Art déco to uroczy i pełen wdzięku styl w sztuce i meblarstwie, który swoje triumfy święcił w pierwszej połowie XX wieku. Pomimo sędziwego wieku do dziś nie stracił nic na swojej urodzie i nadal zachwyca dbałością o szczegóły, kunsztownym wykonaniem oraz wyrazistością barw i faktur.
Styl Art déco proponuje piękne, pełne przepychu wnętrza, kosztowne, luksusowe dodatki oraz połyskliwe, politurowane meble o wyraźnie zarysowanej fakturze i niecodzienne, wymyślne formy geometryczne. Ten styl narzuca pewną dyscyplinę przestrzenną, choć widać w nim także egzotyczne akcenty i wyraziste nutki awangardy. Z jednej strony wyraźne uproszczenie form, a z drugiej efektowna geometria, wyraźnie widoczna w przedmiotach użytkowych nadają sztuce art déco indywidualny, niepowtarzalny rys. To ulubiony styl wielu artystów, niepokorny, choć narzucający symetryczne rozwiązania oraz postulujący klasyczny porządek architektoniczny.
Ciepły styl skandynawski
Zestawienie prostych form, jasnych barw i lekkich tkanin z naturalnym odcieniem drewna i funkcjonalnością to chyba najkrótsze określenie skandynawskiego stylu. Natura i ekologia to najważniejsze kryteria, które każdy architekt i dekorator wnętrz weźmie pod uwagę projektując wnętrze rodem ze Skandynawii. Istotne znaczenie ma oświetlenie i wybór odpowiednich dodatków. Papierowe, beżowe abażury lub przejrzyste szklane lampy zapewnią słoneczną przestrzeń wnętrza. Kolorowe, przytulne poduszki, lniane narzuty i ciepłe, wełniane koce oraz puszyste dywany potęgują wrażenie ciepła.
Styl skandynawski można z powodzeniem uznać za egalitarny, gdyż został stworzony dla każdego – nie tylko promienieje ciepłem i optycznie powiększa przestrzeń małych mieszkań, lecz tworzy przyjemny, domowy klimat.
Surowy styl industrialny
Styl industrialny z jednej strony zachwyca swą prostotą, a z drugiej zadziwia różnorodnością zastosowanych rozwiązań i fantastycznym efektem, osiągniętym dzięki minimalnej ilości środków.
Otwarty układ i przestronność poszczególnych pomieszczeń, często podzielonych tylko umownie ze względu na przeznaczenie, oraz bezwzględna surowość form, oszczędność dekoracji i niezwykły dobór kolorów – to główne wyróżniki architektury industrialnej wnętrz. Począwszy od betonowych szarości i faktury surowej cegły, poprzez wysokie, często wsparte na metalowych dźwigarach, przepastne sufity czy zadziwiające powierzchnią, wręcz monumentalne okna, poprzez przestrzenie godne hali produkcyjnej, aż po elementy dekorujące przemysłowe wnętrza.
Industrialne mieszkania mają jeden bezcenny atut – niepowtarzalny, bezpretensjonalny wdzięk, który w innych stylach architektury wnętrz trudno osiągnąć bez zastosowania odpowiednich zabiegów i elementów dekoracyjnych.
Styl loftowy – połączenie niezależności z oryginalnością
Miłośnicy loftów, czyli wielkich, przestronnych mieszkań, urządzonych w dawnych budynkach hal fabrycznych, z pewnością docenią nierówno wygładzone ściany z surowej cegły albo betonu konstrukcyjnego. Styl loftowy w architekturze wnętrz to takie rozwiązanie, gdzie przestrzeń wyznacza funkcjonalność i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Lofty to obszerne i wysokie wnętrza, zadziwiające nie tylko metrażem, lecz również niekonwencjonalnymi pomysłami, które są szczególnie cenione przez współczesnych klientów. Styl loftowy to przestrzeń, oryginalność i niebanalny styl, a widoczne tu i ówdzie rury i kable stanowią integralne elementy tych dekoracyjnych wnętrz.
Architektura przemysłowa ma w sobie nieuchwytne, surowe piękno, które warto ocalić od zapomnienia i od zniszczenia już dziś. W tym celu powstają unikalne mieszkania i apartamenty w chłodnej stylistyce przemysłowej.
Styl glamour – zmysłowa elegancja i nowa wizja przestrzeni
Styl glamour roztacza promienną aurę blichtru i wyszukanej elegancji. Wyróżnia się intensywnością kolorów, niezwykłością form i błyszczy dzięki odważnym połączeniom barw oraz lśniących detali. Glamour jest jednocześnie zapowiedzią tajemnicy i spełnioną obietnicą luksusu. Nie zwraca uwagi na funkcjonalność, lecz przyciąga uwagę migoczącymi dodatkami i kusi przepychem. Styl glamour lśni klejnotami stworzonymi z przedmiotów sztuki użytkowej, odbija ekskluzywną, nieprawdopodobną rzeczywistość w gładkiej tafli lustra, jaśnieje niepowtarzalnym blaskiem starych lamp i oślepia precyzyjną dbałością o szczegóły i misternie dobrane ornamenty.
Niezwykła paleta kolorów stylu glamour obejmuje subtelną czerń i śnieżnobiałą biel oraz mieszanka tych barw, a także wyrazisty amarant i mistyczne fiolety. Wszystkie zestawione odcienie kolorystyczne odbijają się w migoczącej poświacie srebrna lub złota. Glamour odkrywa zupełnie nową przestrzeń – połyskliwą i luksusową.