Wizualizacje 3D urządzeń sanitarnych – podstawowe zasady i zastosowanie
Armatura łazienkowa wymaga efektownej prezentacji. Jedną z najdoskonalszych form prezentacji i jednocześnie promocji poszczególnych elementów wchodzących w skład armatury łazienkowej jest wizualizacja 3D.
Jest to nowoczesny sposób pokazania produktów, również tych, które charakteryzują się złożoną budową i wieloma detalami. Pokazanie odpowiedniej faktury, różnorodnej kolorystyki, wielu kształtów w stylowo zaaranżowanych wnętrzach nie wymaga już przygotowania pomieszczeń do sesji zdjęciowej. Wystarczą profesjonalne wizualizacje 3D opracowane na podstawie danych dostarczonych przez klienta.
Jak powstają wizualizacje 3D?
Na bazie rzutów, rysunków technicznych 2D czy szkiców oraz zdjęć i innych wytycznych można wymodelować dany produkt. Dzięki wizualizacji powstaje realistyczne odzwierciedlenie dowolnego produktu stanowiące wyjątkowy projekt graficzny, który możemy wykorzystywać do promocji i reklamy naszych produktów. W trójwymiarze powstaje odpowiednio wymodelowana bryła, czyli model 3D. Następnie przygotowuje materiały dla stworzonego modelu, czyli tzw. tekstura. Materiał nadaje obiektowi określony wygląd za pomocą wielu cech jak kolor, faktura, transparentność. Na tym etapie w zależności od potrzeb nadajemy obiektowi określone cechy sprawiając, że staje się gładki lub chropowaty, błyszczący albo matowy. W dalszej kolejności następuje przygotowanie sceny. Scenę stanowi otoczenie w jakim ma być pokazany obiekt. W przypadku armatury łazienkowej jest to zwykle łazienka albo pokój kąpielowy.
Sposób pokazania produktu podczas wizualizacji
Istnieje wiele możliwości pokazania produktu: na podłodze, w szklanej gablotce czy w innym charakterystycznym miejscu. Jednak najprostszą opcją jest ekspozycja produktu na białym tle, tzw. packshot. Podczas tworzenia sceny istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego oświetlenia, jego natężenie oraz barwa, ma to istotny wpływ na atrakcyjne przedstawienie produktu. Następnie tworzy się kadry, czyli różne ujęcia produktu, które po akceptacji klienta poddajemy renderingowi.
Co to jest renderowanie?
Ostatnim etapem wizualizacji 3D jest renderowanie. Warto przyjrzeć się bliżej procesowi renderingu i zobaczyć na czym polega.
Renderowanie to proces generowania obrazu przez komputer na podstawie informacji z projektu 3D.
Po wyborze odpowiednich kadrów program 3D dokonuje odpowiednich przeliczeń przerysowując dane na trójwymiarową scenę. Program oblicza m.in. materiały obiektów, cienie, atmosferę oraz odbicia świateł. Renderowanie jest dość skomplikowane i czasochłonne, chociaż nie wymaga zaangażowania projektanta.
Zwykle w złożonych projektach oraz w celu zwiększenia fotorealistycznego efektu wizualizacje 3D są poddawane postprodukcji. W taki sposób tworzy się finalne projekty 3D obiektów o złożonej budowie oraz wielu szczegółach.