Wizualizacje 3D – co to właściwie jest?
Coraz więcej dziś mówi się o wizualizacjach, o technice 2D, 3D, a nawet 5D! Wiele o tym słyszymy, ale nie zawsze tak dokładnie wiemy, o co tu tak naprawdę chodzi. A sprawa jest prosta. Wizualizacja przestrzenna obrazu, to odtwarzanie objętości danego przedmiotu. Z języka angielskiego mówi się volume rendering, a w języku branżowym upraszcza do renderowania. W trakcie tej wizualizacji powstają obiekty w przestrzeni, w tak zwanym trójwymiarze, obiekty posiadające wysokość, szerokość ale i głębokość czyli wrażenie przestrzeni. Jeśli ten proces chcielibyśmy rozpracować dokładniej i bardziej informatycznie, można powiedzieć, że dane na podstawie, których powstają trójwymiarowe przedmioty, to siatka. Siatka ta stanowi podstawę na której punkt po punkcie rozmieszczona jest zawartość – obraz danego przedmiotu. Powstaje bryła – 3D, która jest efektem zbliżona do sposobu w jaki „widzi” oko człowieka lub aparat fotograficzny czy kamera. To tyle teorii.
Wprowadźmy obraz w ruch, czyli animacja komputerowa
Animowanie to wprowadzanie obiektów w ruch, sprawianie, że „ożyją”, jest to nadawanie przedmiotom 2D głębi i nadawanie im jakiejś prędkości. Jeszcze niedawno wykorzystywano je jedynie w produkcji filmowej. Animacje komputerowe współcześnie to już dziedzina nie tylko sztuki. Techniki te wykorzystuje się w wielu dziedzinach: produkcji, inżynierii technicznej, technice budowlanej, czy medycynie. Dzięki możliwościom jakie niesie ona ze sobą, można bez rzeczywistego obrazowania danego przedmiotu, „zobaczyć” jego proces produkcji, obejrzeć zasadę funkcjonowania od wewnątrz, zrozumieć procesy zachodzące w naturalnie, w nie możliwym do obejrzenia miejscu. Dzięki temu procesowi można także „wybudować” budynek, zaprojektować ogród, umeblować salon, albo „wyprodukować” nowatorski przedmiot, czy ukazać proces jego produkcji. Technika ta daje ogromne możliwości w wielu dziedzinach. Specjaliści zajmujący się tego typu technologią potrafią stworzyć na ekranie komputera wszystko, czego zażyczy sobie ich klient.
Jeden proces – tysiące możliwości
Grafika i wizualizacje 3D otworzyły nowe drzwi i nową przestrzeń jeśli chodzi o możliwości w projektowaniu czy budowaniu. Dzięki nim ułatwione zostało wiele procesów, wiele działań przebiega znacznie szybciej i sprawniej, a do tego osiąga niesamowite efekty wizualne. Wiele procesów, które bez wykorzystania tej technologii albo nie są możliwe, albo są zbyt kosztowne, obecnie można zrobić praktycznie bez nakładów finansowych. Grafik może jednym kliknięciem dany przedmiot obrócić, zmienić jego wymiary, kolor, fakturę, może zobaczyć jego przekrój, albo proces tworzenia. Dzięki temu w sekundę możemy zmienić kolor danego przedmiotu, przemalować dom, inaczej umeblować całe pomieszczenia, zmienić płytki w łazience i spróbować nowego ustawienia wanny. Co ciekawe, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy dane wnętrze zobaczyć tak, jakbyśmy stali w środku. Możemy wręcz spacerować po naszym wymarzonym salonie i zobaczyć jak wygląda on z każdej strony. Za pomocą technologii 360 st. Klient ma możliwość uczestniczenia w wirtualnym spacerze. Prace nad tego typu wizualizacją wymagają wiele godzin projektowania pieczołowitego dbania o każdy, nawet najmniejszy szczegół projektu. Technologia 360 to dopełnienie projektu.
Jeszcze zdjęcie czy już grafika?
To jednak nie wszystko, co oferuje nam dziedzina 3D. Kolejną propozycją jest grafika 3D dowolnych przedmiotów. Wielokrotnie zastanawiali się Państwo pewnie nad tym, czy dana fotografia to realny przedmiot, czy może graficzne jego odwzorowanie. Często bowiem w marketingu wykorzystuje się wizualizację przedmiotu. Dlaczego lepszy jest komputerowy obraz niż naturalny? Ponieważ chcemy pokazać go w sposób idealny. W naturze często trudno jest o idealną formę więc najprościej odwołać się właśnie do grafiki komputerowej. Wizualizacja przedmiotu w trójwymiarze to fotoidealne odwzorowanie każdej części danego produktu. Tego typu przedmioty 3D tworzy się z dbałością o każdy element, o sposób jak na danej powierzchni załamuje się światło i cień. To wszystko ma służyć temu, żeby wizualizacja jak najbardziej przypominała realistyczny ideał. Takie wizualizacje wykorzystać można na stronach WWW, w katalogach on Line, a także tych drukowanych, w filmach reklamowych, prezentacjach czy na bilboardach reklamowych. Technologia 3D jest prężnie rozwijającą się dziedziną. Istnieje dla niej wiele dalszych możliwości rozwoju, a wykorzystać ją można w coraz większej ilości dziedzin.